Інформація про роботу профбюро Астрономічної обсерваторії за період 2010-2012 р.р.

.

21 лютого 2013 р. на засіданні ппрофкому було заслухано інформацію про роботу профбюро Астрономічної обсерваторії за період з 2010 по 2012 рр. Профбюро в нинішньому складі (6 чол.) було обрано на звітно-виборчих профспілкових зборах АО 23 жовтня 2009 р. Головою профбюро було обрано Тарануху Ю.Г., заступником Ізотову І.Ю.

На сьогоднішній день профорганізація АО налічує 51 чол. (всього працюючих 57 чол.). З них 32 чол. – це науково-технічні працівники, з яких 16 кандидатів і 6 докторів наук (1 член-кореспондент НАНУ), 1 непрацюючий пенсіонер..

Потрібно відзначити, що за останні 2 роки профорганізація АО дещо зменшилась, «завдяки» старанням нашого уряду, який зменшує і без того жалюгідні кошти на фінансування науки в Україні. Нагадаю, що в цьому році на фінансування науки в бюджеті передбачено 0.29 % від ВВП. Це значно менше ніж, наприклад, у Росії та Білорусі, не кажучи вже про розвинуті країни Європи чи Америки. Загальновідомо, якщо на науку в будь-якій країні виділяється менше 1 % ВВП, то наука в такій країні приречена на деградацію і поступове зникнення. Занепад науки складає велику загрозу для України. Дуже шкода, що цього не розуміє теперішня влада. А може навпаки, робить це свідомо.

Що стосується колективу обсерваторії, то незважаючи на несприятливі умови, можна відмітити достатньо вагомі наукові досягнення. Як я вже відзначав, у нас працює 16 кандидатів та 6 докторів наук. 5 співробітників АО увійшли до складу ТОП-100 науковців університету за результатами роботи у 2012 р. Практично щороку у нас представляються до захисту, або захищаються кандидатські дисертації і це при тому, що зарплати співробітників без ступеня просто мізерні, а для того, щоб завершити роботу над дисертацією потрібно їздити і на спостереження і у відрядження. На жаль, середній вік науковців обсерваторії досить великий. Так у чоловіків він складає 56 років, а у жінок, яких, до речі, всього 10 – 43 роки. Це проблема старіння колективу і вона свідчить про те, що молодь не дуже прагне залишатись працювати в науці саме в Україні і за першої нагоди їде працювати за кордон. Адже там зовсім інше ставлення до науки з боку влади. Так у нас за останні 2 роки 2 молодих кандидатів наук виїхали на роботу за кордон. Один з них назавжди. Отже там вони потрібні, а у нас ? На жаль, вирішення цих проблем лежить поза межами компетенції профспілки. Хоча чому? Адже всі знають, що наука в університеті і в цілому в Україні занепадає, то скільки ж ми будемо закривати на це очі. Прозріємо, та може бути пізно. А теза про те, що потрібно заробляти гроші вірна лише в тому випадку, коли в науку буде щось вкладено. Згідно із законом збереження з нічого нічого не буває. Крім того, фундаментальні науки, до яких відноситься і астрономія, можуть дати матеріальний вихід через дуже багато років і зовсім неочікувано. Цьому є дуже багато прикладів, коли Нобелівські премії по фізиці вручались через кілька десятиліть після того, як було зроблено те, чи інше відкриття.

Що ж стосується суто профспілкової роботи, у нашому розумінні, то, на мою думку, на обсерваторії вона проводиться задовільно. В колективі відсутні конфліктні ситуації. Налагоджені хороші ділові стосунки з адміністрацією. Голова профбюро є членом Вченої ради обсерваторії (за положенням). Крім того, щотижня голова профбюро бере участь у роботі нарад, які проводяться  у директора, де вирішуються різні виробничі та господарські питання.

Розподіл матеріальної допомоги, правда це досить мала сума, (наприклад у 2012 р. вона становила лише 6600 грн.) відбувається на засіданнях профбюро і виділяється згідно заяв, як правило, малозабезпеченим членам профспілки або в разі виникнення тяжких  життєвих обставин.

Кошти на культмасову роботу (у 2012 р. – 4400 грн.) ми витрачаємо наступним чином. Так щороку, починаючи з 2002 р., всі бажаючі співробітники обсерваторії, пенсіонери, а також їхні родичі (за наявності місць в автобусі) мають змогу поїхати на екскурсію по Україні. Це дуже цікаві та корисні поїздки, які згуртовують колектив, тому вони стали традиційними. Таким чином ми вже побували в різних куточках нашої країни. Крім того іноді нам вдається придбати деякий спортінвентар. Так у 2011 р. ми за профспілкові кошти купили хороший тенісний стіл вартістю 3500 грн. Завдяки цьому співробітники обсерваторії, в тому числі і голова профбюро, регулярно в обідню перерву грали в настільний теніс. Правда зараз виникла проблема з приміщенням і тимчасово гра припинилась.

До активу профспілкової роботи потрібно занести також благодійну роботу. Так впродовж 8 років колектив обсерваторії до дня св. Миколая збирає кошти для вручення їх дітям та онукам-сиротам наших колишніх співробітників. Це робиться абсолютно добровільно.

На жаль, з роками дещо пішла на спад хороша традиція святкувати колективом різні свята, такі як Новий рік, 8 Березня, посвята в студенти першокурсників кафедри астрономії та фізики космосу фізичного ф-ту, тощо. Мабуть це пояснюється старінням колективу та різними життєвими обставинами. А от що стосується громадянської активності співробітників обсерваторії, то тут все в порядку. Як показали події 2004 р. я маю на увазі не лише оранжеву революцію, а те, що саме тоді були спроби однієї бізнесової структури за сприяння адміністрації університету відібрати територію обсерваторії та забудувати її житловими будинками. Тоді колектив обсерваторії рішуче виступив проти цих планів і впродовж кількох місяців відстояв у нерівній боротьбі право на існування однієї з найстаріших обсерваторій України. Правда потім були різні адміністративні санкції, спрямовані проти обсерваторії – зниження її статусу і т.п. Але все це лише більше згуртовувало наш колектив і, на мою думку, примусило поважати його позицію. Можна привести і інші приклади громадянської зрілості колективу обсерваторії.

На завершення хочу ще раз відзначити здоровий дух нашого колективу, в чому є певна заслуга і профбюро.

З повагою, голова профбюро Астрономічної обсерваторії Ю.Г.Тарануха

Як часто ви відвідуєте нас?