Обговорення змін у сфері Вищої освіти в Україні

23 квітня 2013 року освітяни, представники громадськості, Адміністрації Президента України, профспілки працівників освіти і науки України
та керівники центральних органів виконавчої влади України на засіданні круглого столу у Комітеті Верховної Ради України з питань освіти і науки обговорили прогнози і ризики плану дій щодо вищої освіти.

Під час заходу було обговорено «Національний план дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010–2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» в контексті реформування системи вищої освіти», який за словами Голови Комітету Верховної Ради України Лілії Гриневич всупереч Конституції суттєво зменшує обсяг прав і гарантій громадян щодо доступу до освіти. Також вона акцентувала увагу на пунктах №№ 34.2, 34.4, 35.4, 36.4 та 39.2 плану дій на 2013 рік, що викликав найбільше обурення в суспільстві. «У вищих навчальних закладах України державної форми власності працюють на повну ставку 84 тис. науково-педагогічних працівників, при збільшенні показника кількості студентів на одного викладача до 18, орієнтований обсяг скорочення може сягнути 37%, тобто 32 тисячі освітян. Такий показник не є європейським стандартом», – наголосила Лілія Гриневич.

Позицію Профспілки працівників освіти і науки України озвучив голова Київської міської організації  Олександр Яцунь: «Профспілкова сторона наполягає на тому, щоб не допустити збільшення показника кількості студентів на одного викладача до 18 осіб. Адже це може призвести до скорочення найбільш досвідчених та висококваліфікованих працівників інтелектуальної праці, що в свою чергу спричинить зниження якості освіти та підготовки фахівця». Також він наголосив на тому, що на початку квітня Київська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України зініціювала збір підписів в усіх національних вищих навчальних закладах Києва проти збільшення зазначеного показника до 18. І на сьогодні вже зібрано більше 15 тисяч підписів викладачів вишів. «Ми підтримуємо звернення до Гаранта Конституції про вилучення пункту №39.2 з Національного плану дій. Також пропонуємо звернутися до Омбудсмена України щодо заслуховування даного питання на секції захисту трудових прав трудящих», – зазначив Олександр Яцунь.

На засіданні круглого столу предметом для дискусій стали також питання ефективності фінансування вищих навчальних закладів, оптимізації мережі вишів України тощо.

Після обговорення ризиків, пов’язаних з Національним планом дій, та напрацювання консолідованої позиції учасників було підготовлено відповідне звернення до Президента та органів виконавчої влади, яке після опрацювання та внесення усіх конструктивних пропозицій буде направлене Комітетом Верховної Ради з питань науки і освіти.

За матеріалами прес-служби КМОППОіНУ